Logo Zobacz również AGRO-TOP PRZEMYSŁ

Co to jest konfitowanie?

Ciekawostki, Porady

Konfitowanie to technika kulinarna. Dzieli się ją na dwie metody – gotowanie i pieczenie w tłuszczu.

Gotowanie – żywność gotuje się w tłuszczu powoli, przez wiele godzin, w niskiej temperaturze.
Pieczenie – żywność piecze się w tłuszczu powoli, w niskiej temperaturze.

 

Konfitowanie zapewnia konserwację żywności przez długi czas. Należy wówczas przechowywać zakonserwowane produkty w chłodnym i ciemnym miejscu lub lodówce, koniecznie całkowicie zanurzone w tłuszczu. Wtedy możemy cieszyć się smakiem produktu jeszcze przez wiele tygodni, a nawet miesięcy.

 

Co można konfitować?

Konfitować można wszystko – najważniejsze, żeby produkt był dobrej jakości. Ta metoda służy do obróbki mięsa, warzyw, a nawet owoców! Równie dobrej jakości musi być tłuszcz, który wybieramy do tej metody.

 

Jak się konfituje?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, co chcemy konfitować. Zwykle wybiera się ten sam rodzaj tłuszczu, co mięso, czyli np.  kaczkę konfituje się w kaczym tłuszczu. Nie jest to jednak koniecznością.

Najpierw należy mięso zamarynować w soli i odstawić do lodówki na co najmniej dobę. Można dodać też różne przyprawy – warto więc umieścić produkt w worku spożywczym, aby przeniknęły do niego aromaty.  Po tym czasie mięso należy oczyścić z nadmiaru soli, by nie było zbyt słone.

 

GOTOWANIE

W garnku rozpuszczamy tłuszcz. Do gorącego wkładamy mięso tak, aby było  w nim całkowicie zatopione. Optymalna temperatura powinna wynosić od 70 st. do 90 st. C. Warto zaopatrzyć się w termometry kuchenne (jeden do kontrolowania temperatury obrabianego produktu, drugi do tłuszczu), a jeśli go nie mamy – gotujemy mięso na najniższym ogniu, przez kilka godzin.

PIECZENIE

Piekarnik nagrzewamy do 120 st. C. Mięso osolone, przyprawione i zamarynowane (co najmniej przez 24 godziny) umieszczamy w naczyniu żaroodpornym w tłuszczu. Naczynie przykrywamy folią aluminiową lub przykrywką i pieczemy od 2 do 4 godzin.

 

 

Jak podawać konfitowane produkty?

Jak to zwykle bywa, i w tym przypadku szkoły są różne. Jedna, tradycyjna, mówi o odstawieniu mięsa po gotowaniu i zjedzeniu go dopiero za kilka dni. Inna zaś nakazuje wyjęcie mięsa z tłuszczu i usmażeniu go tak, by miało chrupiącą skórkę. Szefowie kuchni podają je np. z pieczonymi ziemniakami lub kluskami i bukietem surówek lub modrą kapustą. Smacznych opcji jest wiele – Ty zdecyduj którą wybierasz.